למידע נוסף השאר פרטים:
דף הבית >> מאמרים >> למה להרכיב משקפיים לילדים?
כבר עם היוולדו של תינוק מתחיל תהליך של התפתחות הראייה. מידע חזותי מועבר אל המוח באמצעות העיניים. תאי המוח מקבלים את המידע ותפקידם לפענח את המידע. אם לא מגיע אל תאי המוח מידע חזותי איכותי – הם לא יתפתחו היטב. ולכן, ישנה חשיבות רבה לכך שמידע חזותי איכותי יועבר אל המוח. במצב בו העיניים אינן מעבירות תמונה ברורה וחדה, תיתכן פגיעה בראייה שאובחן מאוחר שלה בזמן , עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך.

הרכבת משקפיים כבר בתקופת הילדות , אם יש צורך בכך , משפרת את הראייה בשלב חשוב זה בחיים וחשובה היא להתפתחות תקינה ומלאה של הראייה. 
עצה חשובה : ילד שאינו מרכיב משקפיים כאשר ישנו צורך בכך , נמצא הוא בסכנה לפתח עין עצלה.

מהו קוצר ראיה?

ילדים הסובלים מקוצר ראיה , רואים ברור מקרוב אבל לא מסוגלים לראות היטב עצמים מרוחקים. תופעה זו של קוצר ראייה לרוב מופיעה בגיל בית הספר ומתגבר בשנות ההתבגרות.

עצה חשובה: אם הילד מתלונן שקשה לו לראות את הכתוב על לוח הכיתה או בטלוויזיה, אם הילד ממצמץ כאשר הוא מסתכל על עצמים רחוקים הרי שייתכן ויש לו קוצר ראייה. ד״ר אריאלה ליפשיץ מילר | ילדים קטנים מרכיבים משקפים

  
מהו רוחק ראייה?

ילדים הסובלים מרוחק ראיה, מתקשים לראות בחדות עצמים קרובים ורחוקים. לרוב הילדים יש רק מעט רוחק ראייה בגיל הצעיר, מצב תקין, בו אין הם זקוקים להרכיב משקפיים.
לעומת זאת, רוחק ראיה גבוה, גורם לטשטוש ראיה גם לקרוב וגם לרחוק ואם אינו מטופל יכול לגרום לעין עצלה ופזילה.

עצה חשובה: ישנם מקרים בהם ילדים מתלוננים על כאבי ראש המחמירים בזמן הקריאה. לעיתים המורים יפנו את תשומת לב ההורים לכך שלילדם יש קושי בלימוד קרוא וכתוב. ייתכן וגם תופיע פזילה. אך יש לזכור כי בהרבה מקרים לא יהיו תלונות בכלל והמצב יתגלה רק בבדיקה שגרתית.

 
מהי אסטיגמציה / צילינדר?

אסטיגמציה נגרמת כתוצאה מהפרש ברדיוסי הקימור על פני שטח העין. התופעה באה לידי ביטוי בכך שהילד לא יראה עצמים קטנים לקרוב ולרחוק. 

עצה חשובה: ניתן לזהות את התופעה כאשר הילד מקרב את עיניו אל דף הקריאה או שמתקרב מדי אל הטלוויזיה. חשוב לזכור כי יתכן ולא יהיו תלונות של הילד ורק בבדיקה שגרתית תתגלה אסטיגמציה.

 
מהי אנאיזומטרופיה (הבדל בתשבורת בין שתי העיניים)?

אנאיזומטרופיה היא מצב בו יש הבדל תשבורתי בין שתי העיניים. למעשה זהו מצב בו ה"מספר" הדרוש לתיקון הראייה במשקפיים אינו שווה בין עין אחת לעין השניה.         

במצב זה עלולה להתפתח עין עצלה. משקפיים, ולעיתים טיפול נוסף לעין עצלה דרושים בכדי לאפשר התפתחות תקינה של הראייה.

 
כיצד לקנות משקפיים לילד?

המלצות חשובות:

1. רצוי שילדים קטנים ירכיבו משקפיים עם מסגרת עגולה. כך נמנע מהם הרצון להסתכל בהטיית ראש שלא דרך העדשות. 

2. גבול המסגרת חייב לכסות את העין עד לקו הגבות.

3. חשובה תמיכה טובה של המשקפיים. השגת התמיכה ניתנת להשגה על יד משקפיים עם שרוך מסביב לראש או באמצעות ידיות המקיפות את האוזן בחלקה האחורי. 

3. יש לשים לב שהמשקפיים לא מחליקות מהאף ל ידי התאמת אפון תקין. חשוב לראות שהאפון אינו לוחץ יתר על המידה ומשאיר סימן על האף.

למה להרכיב משקפים לילדים


 
 
כנפי נשרים 62, בית טויוטה, קומת קרקע, ירושלים
צור קשר: 02-6331313